Sök på stenafastigheter.se

Blåljusmatchen – fotboll som bygger broar

Blåljusmatchen är ett fotbollsevent där blåljuspersonal möter ungdomar från årskurs 7 inte för att vinna matchen, utan för att bygga förtroende, förståelse och framtidstro i våra områden.

Blåljusmatchen är ett fotbollsevent där blåljuspersonal möter skolungdomar på planen och där mötet mellan människor är viktigare än resultatet. Tillsammans med Svenska Fotbollförbundets initiativ Reboot Football for Jobs och Örgryte IS skapar vi en dag fylld av gemenskap, glädje och framtidstro.

En mötesplats för ungdomar och blåljuspersonal
Syftet med Blåljusmatchen är att bygga broar mellan människor och öka förståelsen mellan ungdomar och de vuxna som arbetar för deras trygghet. På planen blandas polis, brandmän, ambulanspersonal och andra trygga vuxna med elever från årskurs 7 i våra fokusområden. Genom fotbollen blir det enklare att mötas, prata och se varandra i ett nytt ljus.

Mer än bara en fotbollsmatch
För oss handlar Blåljusmatchen om mer än idrott. Det är ett sätt att stärka relationer, bygga förtroende och visa ungdomar att det finns vuxna runt dem som bryr sig, både på och utanför planen. Vi vill bidra till att fler unga får behålla sin framtidstro och känner sig trygga i sitt område.

Tillsammans gör vi Göteborg ännu bättre
Genom Blåljusmatchen samlar vi skolor, blåljusverksamheter, föreningsliv och Stena Fastigheter kring ett gemensamt mål: att skapa tryggare och mer inkluderande stadsdelar. Tillsammans gör vi Göteborg ännu bättre, en match i taget.